čtvrtek 17. dubna 2014

Města duchů - Opuštěná, chátrající, strašidelná

Opuštěné, chátrající, strašidelné. Přezdíváno "města duchů".Některé zasáhly živelné pohromy, jiné jsou vylidněné pro nedostatek financí na jejich údržbu. Viz šest opuštěných míst, které připomínají spíše záběry z katastrofických filmů, jako bývalé příbytky lidí.

1. San Zhi

Skupina futuristických budov postavena na severu Taiwanu. Původně měly sloužit jako moderní vily pro bohaté turisty, dnes připomínají sci-fi komplex vybudovaný mimozemšťany. Pod zánik tohoto projektu se nepodepsal jen nedostatek financí ale údajně i série nehod, kterou místní přisoudili působení zlých duchů.


2. Craco

Severoitalské středověké městečko Craco bylo založeno v 11. století a žili v něm převážně chudí rolníci. Nejen časté zemětřesení ale i nehostinné podmínky koncem 19. století způsobily, že obyvatelé začali houfně opouštět město a odcházet za lepšími podmínkami za moře. Poslední obyvatelé opustili město v roce 1963 po velkém zemětřesení, které zničilo mnoho budov. Craco je dnes už jen turistickou atrakcí a vstup na toto místo duchů je jen na vlastní nebezpečí.


3. Centralia

Městečko Centralia v Pensylvánii se proslavilo pak, jak se stalo předlohou k slavné počítačové hře a stejnojmennému filmu Silent Hill. Málokdo však ví, že v blízkosti města se až do roku 1962 těžilo hnědé uhlí, které se obyvatelům stalo osudné. V roce 1962 začali totiž podzemní ložiska hořet a dodnes se jejich nepodařilo uhasit. Podle odborníků bude uhlí hořet ještě čtvrt století! Jedovaté zplodiny, které unikají do vzduchu, a nebezpečné horké propadliště v půdě a na silnicích způsobily, že americká vláda rozhodla o evakuaci města a obehnané město plotem s výstražnými tabulemi.


4. Prypjať

Městečko Prypjať je jedním z míst, které nejvíce pocítily důsledky černobylské tragédie, neboť se nachází v těsné blízkosti atomové elektrárny. Po výbuchu v roce 1986 muselo 50 tisíc obyvatel opustit své domovy v průběhu 24-hodin. Vzhledem k neurčité a nepřesné informace tehdejší sovětské vlády si někteří mysleli, že jejich nedobrovolný odsun bude trvat jen pár dní, ale mýlili se. Jak se ukázalo, bylo to navždy. Vysoká radiace udělala oblast neobydlenou. O tragickém odsunu svědčí i fakt, že v mnoha domech zůstalo zařízení, šaty, fotografie a jiné předměty, pro které se majitelé už nikdy nevrátili. Dnes se stávají kořistí turistů, kteří toto "nebezpečné" místo občas navštíví.





5. Odaka

Město Odaka v blízkosti jaderné elektrárny Fukušima připomíná záběry z Černobylu. Na stupnici nukleárních nehod dostala jaderná elektrárna hodnotu sedm, vyšší má už jen zmíněný Černobyl. Radioaktivita vyhnala z domovů desítky tisíc lidí v okruhu 20 km od elektrárny. K jaderné havárii došlo dne 11. března 2011 po zemětřesení v blízkosti ostrova Honšú, které mělo za následek obrovské tsunami. Obrovská vlna, která vážně poškodila japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, měřila nejméně 14 m.


6. Gunkanjima

Strašidelný seznam "města duchů" uzavírá japonský ostrov Gunkanjima, který připomíná nedobytnou námořní pevnost. V roce 1890 ho založila společnost Mitsubushi, aby mohla těžit uhlí, které se nachází pod ostrovem. Po tom, jak se všude na světě rozmohla těžba ropy, začala být těžba uhlí příliš drahé a Gunkanjima byla v roce 1974 uzavřena. Do města se dostanete pouze lodí av současnosti tam nenajdete žádného obyvatele. Ostrov je navštěvován jen turisty, popularitu mu jistě zvýšil i film James Bond Skyfall, jehož děj se odehrává na podobném opuštěném ostrově.

Žádné komentáře :

Okomentovat